Chcete začít se zdravým stravováním a ještě k tomu shodit pár přebytečných kilogramů? Nebo je Vaším cílem zhubnout? Zajímali jste se o různé diety a narazili jste na bílkovinnou, neboli proteinovou a víte, že musíte jíst hodně potravin, které obsahují právě proteiny nebo bílkoviny, ale nevíte, které z potravin mají vysoký podíl právě těchto žádaných látek?

Potřebujete zvýšit příjem bílkovin https://www.bmikalkulacka.cz/potrebujete-zvysit-prijem-bilkovin-toto-jsou-ty-prave-potraviny a nevíte, které potraviny jsou ty pravé? Tak se na ně nyní hezky společně podíváme.

Bílkoviny se zařazují i do jídelníčku sportovců, nejenom při dietách. Každý sportovec musí mít svalovou hmotu, proto se přidávají bílkoviny, aby se svalová hmota neztrácela, ale zůstala zachována, to samé platí v případě ketonové diety.

maso a zelenina

Bílkoviny z řad živočišného stravování najdeme nejvíce samozřejmě v mase. Nejvíce bílkovin z řad živočišných zdrojů je v masu drůbežím a hovězím. Jako další do této skupiny řadíme ryby. Může se jednat o sladkovodní ryby z našich končin, ale také například o mořské ryby dovážené z mořských zdrojů. Dalšími výrobky jsou mléčné produkty. Ty jsou také bohaté na bílkoviny. Mléko a další produkty z něj, včetně všech zakysaných produktů, sýry, jogurty, tvarohy a mnoho dalšího řadíme taktéž do této skupiny. Pozor bychom si měli dát akorát na tučné výrobky. Nesmíme zapomenout na vajíčka, klasické, snadno dostupné, chutné a plné bílkovin.

žena míchá koktejl

Nyní se podíváme na bílkoviny rostlinného původu. Vhodné pro vegany i vegetariány. V této skupině zde najdeme luštěniny, obiloviny a mnoho dalších produktů jako je pohanka, ovesné vločky či podobné výrobky. V této oblasti bychom si měli dát pozor na obsah sacharidů, který může být vysoký, proto při dietách by některé z těchto potravin mohly být nevhodné ke konzumaci. Jako další do této skupiny zařadíme semínka, dýňové, slunečnicové, sezam, chia a oříšky jako jsou mandle, pistácie, arašídy.

Poslední možností je využití doplňků stravy, jako jsou proteinové tyčinky nebo nápoje.