K čemu se hodí bazénová sůl

Kdybychom provedli anonymní dotazování kolemjdoucích na ulici ve stylu pořadu s Jiřím Krampolem „Nikdo není dokonalý“, pravděpodobně bychom se převážně dozvídali, že bazénová sůl se do vodní nádrže sype kvůli přiblížení atmosféry koupání v moři. Je to celkem logický argument a skutečně lze tímto způsobem vytvořit podmínky, jaké v oceánech panují, i když bychom museli té soli do bazénu nasypat obrovské množství. Její koncentrace v mořích je značná, a tak se tento způsob vyplácí spíše ve vířivkách, nebo v koupelnové vaně, kde si chceme dopřát dokonalý relax. Hodí se k tomu také např. himálajská nebo epsomská sůl, s nimiž doplníme do organismu cenné minerály, např. hořčík.

občerstvení u bazénu

Existuje však ještě jeden důvod, proč sůl do vody sypat, a to tentokrát v mnohem menším množství. Přidává se tam kvůli desinfekci vody. Je k tomu zapotřebí speciální zařízení, tzv. solinizační jednotka, kde prochází slaná voda přes dvě elektrody a na nich se rozkládá solný roztok na jednotlivé ionty sodíku a chlóru. Chlorové ionty působí jako desinfekční prostředek, jež dokáže plně zastoupit klasickou chlorovou chemii v podobě tablet chlornanu sodného.

holčička ve vodě

A proč právě tento způsob desinfekce vody? Je prokázáno, že je mnohem šetrnější vůči lidské pokožce a namáhaným sliznicím. Chlorovaná voda v plaveckých bazénech je totiž mnohdy zdrojem nepříjemností, jako jsou zarudlé oči a svědění kůže, která pod vlivem chlóru vysychá, a paradoxně, ačkoli je ve vodě, není dostatečně hydratována a vyživována. Bazénová sůl je pro desinfekci vody vhodná i pro alergiky a pro malé děti, navíc můžete sůl skladovat doma kdekoli a nemít obavy z toho, co kdyby ji objevily vaše ratolesti nebo domácí zvířata. Sůl je neškodná jak při doteku, tak i při polknutí, nehledě na to, že v ústech není zrovna příjemná. Ovšem pokud by si děti hrály s chlorovými tabletami, mohou je i zabít.