Abychom zas potkávali na lukách desítky druhů pestrobarevných okřídlených hmyzích druhů, měli bychom přestat pěstovat ve velkém stylu produkty čistě pro svůj materiální prospěch a začít vysazovat na některé louky přirozené keře a rostliny, které tam od nepaměti patří. Začít můžeme ovšem i na vlastní zahradě.
babočka admirál

Břečťan a babočka admirál

Hedera neboli břečťan je překrásná dekorativní popínavá rostlina, která velmi dobře snáší extrémní teploty, všechny druhy půdy, i nešetrné zacházení. Máte-li možnost někde jej vysadit, aby se popínal na zídce, či na stěně domu, můžete si svou zahradu oživit zajímavým prvkem. Břečťan je stále zelená rostlina, v zimě neopadává a především je to zásobárna energie. Od jara do podzimu je doslova obsypán hmyzem, ale ten se překvapivě zdržuje v blízkosti úžasně vonících květů a nemá tendenci létat okny do domu. Můžete tedy s břečťanem na síťku proti hmyzu klidně zapomenout. Mohutný keř kvete od jara do pozdního podzimu a ještě koncem října bývá zdrojem potravy pro včelstvo a mimo jiné i pro babočku admirála.

Trnka, šeřík a hloh

Kvetoucí trnkový keř, ptačí zob, hloh, nebo jarní šeřík jsou dalšími lákadly okřídlených krasavců. Motýli dnes bohužel z mnoha zahrad, luk a polí mizí, což je způsobeno nešetrným pěstováním zemědělských plodin čistě pro lidský finanční zisk, anebo tvorbou okrasných zahrad, které lahodí pouze oku, ale nikoliv hmyzu a zvláště motýlům. Přitom přilákat motýly na právě tu vaši zahradu je tak snadné. Ponechte jim kousek travnaté plochy s kvetoucími květinami, který nebudete sekat sekačkou, a některá zákoutí osázejte těmito dekorativními keři.
motýl na rostlině
Dalšími oblíbenými rostlinami, na jejichž květy se sladkým nektarem se slétají motýli, jsou komule Davidova, řebříček, ostropestřec mariánský, echinacea purpurea (třapatka), pupalka, oman, hvězdnice, plamének, nebo měsíček či řebříček.
motýl babočka
Z okrasných letniček tu můžete zasázet jiřiny, šalvěj, okrasný tabák, petunie či afrikány. A pokud na zahradě pěstujete zeleninu, mohli byste ji obohatit o fenykl nebo kopr, kam se také rádi motýli slétají. Můžete pak obdivovat i některé exempláře, které vůbec neznáte – jen bělásků existuje více než 20 druhů, nejčastěji se však setkáváme s babočkou admirálem, babočkou paví oko, kopřivovou, bodlákovou, bílé C, anebo s různými hnědými okáči či modrásky.