Český les se rozprostírá v pohraničním pásmu, a tak po nešťastném roce 1948 se částečně proměnil v uzavřenou vojenskou zónu, kterou dnes označujeme jako tzv. železnou oponu. Vlivem přísného střežení jakéhokoliv pohybu osob zde začalo docházet k vystěhování původních obyvatel z obcí a osad. Dnes jsou tato místa znovu objevována turisty, kteří sem zabloudí náhodou, nebo si projdou naučnou stezku, která byla v této lokalitě založená.
Kromě ničím nerušeného pobytu v malebné české krajině tak ještě narazíte uprostřed kopců na rozpadající se stopy nedávné lidské přítomnosti.
zřícenina hradu
Rybník byla obec, jejíž srdcem byla sklárna založená roku 1560, která dávala práci místním lidem. Téměř celá vesnice byla do roku 1950 násilím vysídlena a domy i s kostelem zničeny. Na jejich místě vyrostly bytovky pro pohraničníky. Dnes se sem vrací život, ubytování a příjemný pobyt zde poskytuje ekofarma a rekreační středisko. Nedaleko odsud, kam nás dovede turistická značka, se nacházela osada Herštejnské Chalupy, ze které najdeme jen zbytky zdiva a vodní pramen. Nad osadou se tyčí ve výšce 877 m Starý Herštejn a na jeho vrcholu je romantická zřícenina hradu a zbytky hlavní věže hradu ze 13. století.
Cesta nás zavede až do obce Pivoň, které vévodí klášter, později přestavěný na malé šlechtické sídlo, které bylo opuštěno po roce 1945 a od té doby chátralo. Díky nadšení a zájmu lidí se ho ujalo občanské sdružení a postupně ho nákladně opravuje do původního stavu. Z této lokality můžeme pokračovat dál do bývalé vsi Skláře, kde od 16 století prosperovala sklářská huť, kterou po druhé světové válce postihl stejný osud, jako okolní vesnice a zanikla. Na nedalekém kopci se schovávají zbytky osady Valtířov, o které je zmínka ve starých dochovaných krajových listinách již v roce 1115. Zbyly z ní jen zbytky staveb, které uchvátila zeleň, pamětní kříž a studánka.
lesní cesta s turisty
Po udržované cestě se dostaneme k rekreační chatě Vyhlídka, která vznikla v místech původní osady. Prudké klesání ze svahu nás přivede do Šitboře, které vévodí zbytky zchátralého kostela sv. Mikuláše z 13. století, který byl jednou z nejstarších gotických staveb v kraji.  V místě najdeme několik starých stromů moruší, které jsou pro horské klima netypickým stromem. Výlet můžeme zakončit v Poběžovicích, kde je částečně přístupný barokní zámek přestavený z původního hradu a kde jeden čas pobýval Bedřich Smetana.
 

5/5 - (1 vote)