1.       Nejdříve se tam dostat
Ještě předtím, než se zamyslíte, na kterou školu chcete, se zamyslete, na kterou školu máte. Neberte si to osobně nebo zle, ale je to tak. Pokud víte, že škola Vás moc nebere a procházíte s ‚odřenýma ušima‘, budete muset buď opravdu hodně zapracovat na Vašich schopnostech, nebo si vybrat školu, na které není při přijímacích zkouškách tak velký převis.
Záleží totiž nejen na Vašich schopnostech, ale především na Vaší snaze a píli. Možná tomu nebudete věřit, ale přijímačky jsou o hodně těžší než prolézt celou školou. Proč?
Protože při přijímacím řízení se berou jen ti nejlepší, zatímco ve škole projdete i s trojkami nebo čtyřkami.
Muž utahující si kravatu
2.       Gymnázium nebo střední škola
Pokud máte dilema, zda na střední školu nebo na gymnázium, přečtěte si následující odstavec.
Nejdříve jedna věc: máte na obojí! Nemyslete si, že neuděláte zkoušky jen proto, že jste si dali přihlášku na gympl. Jsou elitní gymnázia, ale i elitní střední školy. Záleží na každé jednotlivé škole.
Gymnázium volte v případě, že ještě nevíte, co přesně chcete. Nemáte ponětí, jakou práci budete chtít dělat, co Vás bude bavit atd. Gymnázia jsou všeobecně zaměřená, takže Vás naučí vše, v podstatě je to pokračování základní školy. Existují však i gymnázia se zaměřením, která mají zvýšenou dotaci u určitého předmětu (jazyková, humanitní, přírodovědná, …).
Naopak střední školy jsou přesně pro ty, kteří už mají o své budoucnosti jasno. Vědí, v jakém oboru se budou chtít pohybovat. Zde není nad čím váhat a okamžitě volte školu, která Vám vyhovuje.
Pokud zhruba víte, jaký obor Vás zajímá, ale přesto si nejste jistí, nebo chcete mít otevřená ‚zadní vrátka‘, zvolte spíše také střední školu. Mnohé střední školy mají totiž své podobory a většinou nabízí i obor lyceum. Lyceum je obor, ve kterém máte dotaci o předměty, které byste na gymnáziu nedostali, ale zároveň Vás připravuje na vysokou školu, takže je spíše všeobecné.
Dítě kreslící obrázek
3.       Škola není nic pro mne
Pokud jste si téměř jistí, že další studium rozhodně není nic pro Vás, pak začněte pracovat, nebo něco, co prostě dělat chcete.
Myslete však na to, že později už nebudete mít možnost studia (nebo alespoň ne toho středoškolského). Pokud se dostanete na nějakou školu, můžete z ní kdykoli odejít. Je jen na Vás, pokud budete chtít ukončit studium (a samozřejmě na Vašich rodičích, pokud jste nezletilí).