Znáte tu písničku od protagonistů Karla Štědrého a Waldemara Matušky s názvem „Mám malý stan“? Zpívá se tam v jedné pasáži, že se dotyčný „zmítá od rohu k rohu a neustále vyhledává vhodnou polohu, aby nemusel mít nohy v batohu“. Tato humorná recese vám přestane být humorná ve chvíli, kdy jste v podobné situaci sami. A nemusí to být zrovna stan, stačí docela běžné lůžko v bytě a na něm krátká přikrývka a nevhodný polštář.

Když si špatně vyberete polštář a přikrývku, nevyspíte se do růžova, ale spíše půjde o černou noční můru. Na čem zejména záleží při výběru těchto důležitých součástí zdravého a komfortního spaní?

dívka s notebookem v posteli

Na materiálu – to je zřejmě první atribut, který rozhoduje. Pokud zvolíte duchnu s prachovým peřím, mohli byste pod ní spát i v třeskutých mrazech, jako horolezci v Himálajích, jenže v létě se budete budit horkem, budete propocení a unavení. Mnohem lepší volbou jsou dnes dutá vlákna, vykazují podobné vlastnosti, jako peří, ale díky vzduchové hmotě uvnitř vláken je lépe izolován povrch těla od vnějšího prostředí, což zaručuje komfort po celý rok. V létě vám pod přikrývkou nebude horko a v zimě zima. V tomto sortimentu se na trhu s úspěchem prodávají přikrývky z dutého vlákna pro celoroční využití, anebo pouze v letní či v zimní variantě. A dalším plus je také to, že kvůli lidskému rozmaru není nutné zabíjet zvířata (ptáky) kvůli výběrovému peří.

kočka v posteli

Na rozměrech – přikrývky mohou být běžné velikosti anebo prodloužené, v délkách 220 cm, případně o dvacet či čtyřicet centimetrů delších. My bychom vám doporučili spíše tu variantu prodlouženou, protože máte na lůžku pod přikrývkou větší manipulační prostor a zároveň vám nebudou vykukovat nohy ven, což by vás mohlo díky chladnému vzduchu v místnosti budit. Chodidla si před usnutím zavinete pod zahnutý konec přikrývky a komfort pro spaní je zajištěn.