Výrobců těchto zařízení je více, nicméně společnost Philips začala s vývojovou fází těchto technologií jako jedna z prvních.

Možná jste se již setkali s názvem Philips Hue. Jedná se o smělý projekt, který je na trhu již několik let, dočkal se podpory od společností Google a Apple, jejichž rozhraní Home, potažmo HomeKit, využívají tisíce uživatelů chytrých telefonů.
přístroj philips hue.jpg

Operation Bridge

Technologický zázrak spočívá v kombinaci řídící jednotky – mozku a srdce celého zařízení, a v koncových prvcích, tedy samotných světel. Řídící jednotka se nazývá Bridge. Pracuje na protokolu tzv. ZigBee a propojuje světelné zdroje s aplikačním rozhraním v mobilním telefonu. Signál z bridge (mostu) pokrývá přibližně kruh s dosahem 30 metrů, což je dostatečně velký prostor pro záběr domovního osvětlení. Záleží sice na množství překážek, která mu stojí v cestě, ale tato bezdrátová technologie pracuje na podobné bázi, jako domovní Wi-Fi.
mozek v žárovce.jpg

Bridge se po připojení přes adaptér do sítě 230 V propojí s domácím Wi-Fi routerem a stiskem jediného tlačítka se spáruje s vaším chytrým telefonem. Pak už zbývá pouze do telefonu nainstalovat potřebnou aplikaci a také samozřejmě osadit svítidla chytrými žárovkami, nebo jinou LED technologií (LED pásky, panely). Chytrých světelných zdrojů se vyrábí mnoho druhů, k těm nejznámějším na českém trhu patří žárovka s 16 miliony barevných odstínů s názvem White and Color Bulb (Philips Hue). Tato je nejvíce rozšířená také proto, že se jedná o klasický tvar baňky s paticí E27.

Spárování zařízení s chytrým telefonem

Posledním krokem je stažení a instalace aplikace do telefonu, např. v operačním systému Android je v Google Play k dispozici program „Philips Hue“. Krátce po instalaci vás vyzve k zapnutí bridge a ke spárování. Poté se v nabídce zobrazí všechna chytrá svítidla a v části Light Setup se telefon propojí se světly a s řídící jednotkou.

Pak už jen zbývá hrát si s aplikací a vězte, že toho umí skutečně mnoho. Automatické režimy zapínání a vypínání, pozvolné rozsvěcení a stmívání, nastavení intenzity a barvy světla pro různé denní doby – pro vstávání, nebo usínání, barevné dekorace imitující různá prostředí (podvečerní červánky, mořskou hladinu, rozkvetlou louku atd.) Systém je také kompatibilní i s IFTTT, nebo s rozhraním Tasker.