Základem všeho je určení druhu vaší pleti. Rozeznáváme pleť suchou, normální, smíšenou a mastnou. Z pleťových masek známe dva druhy, tzv. suché (po nanesení pomalu zasychají a dokáží tak udržet teplo a prokrvit tak pokožku) a nesuché (pleti dodávají tolik potřebnou vodu, hydratují a osvěžují).
příprava pleťové masky.jpg
Nemusíte mít obavy z toho, že výroba domácí pleťové masky je náročná a drahá, vystačíte si s tím, co máte zrovna doma po ruce, zhotovit se dá prakticky z jakéhokoliv ovoce nebo zeleniny. Pozor na potraviny, na které máte alergii, vynechte je raději i při přípravě masky. Před samotným použitím by měla být pleť očištěna, na omytí používejte vlažnou vodu. Výrobou domácí masky se také vyhnete chemii, kterou obsahují kupované přípravky.
Pokud máte pleť unavenou a chcete jí dodat svěžest, připravte si avokádo, trošku medu, obyčejného jogurtu bez příchutě a pár kapek šťávy z citronu. Ze všech těchto suroviny vytvořte masku, kterou nechte na obličeji přibližně po dobu 20 minut. Poté omyjte obličej vlažnou vodou.
Výborně působí proti vráskám maska z bílého jogurtu a salátové okurky nebo mrkve a bílku. Nemůžete samozřejmě očekávat, že se vrásek nadobro zbavíte, ale uvidíte, že budou vypadat jemnější a méně viditelné.
mléčná koupel.jpg
Normální a smíšená
Ideální je samozřejmě pleť normální. Ale i o tu je třeba se starat a nenechávat všechno na přírodě. U smíšené pleti jsou problematičtější místa v oblasti brady, nosu a čela, použít můžete jak masku suchou, tak nesuchou.
Mastná
Bílý jogurt je součástí mnoha druhů masek, stejně je tomu u masky na mastnou pleť.  Trošku náročnější je maska, na jejíž přípravu si přichystejte kromě již zmiňovaného bílého jogurtu jablíčko, kapku medu, pár ovesných vloček a jemně namleté skořice.
Suchá
Protipólem mastné pleti je pleť suchá. Té svědčí banán umíchaný se žloutkem a kapkou oliváče, doba působení je standardních 20 minut.