Ne, nelekejte se. Tahle daň by se uživatelů internetů týkat neměla. Ehm, tedy alespoň se to tak tvrdí. Měly by platit jen internetoví velikáni, jako Facebook, Google a jím podobní. Zatím se o tom ještě nerozhodlo, ale mluví se o těch firmách či společnostech, jejichž finanční roční obrat nebo příjem je více než 750 milionů eur (přes devatenáct miliard korun).
Zatím se odhlasovalo sedm procent a bylo spočítáno, že do státní kasy by mělo tedy přibýt více než pět miliard korun. Kam tyto peníze pak opravdu půjdou ví každý soudný člověk, a nedělá si naděje, že by z nich spatřil, byť jediný haléř. Tuhle poslední větu berte jen jako autorskou licenci, myslím to samozřejmě obrazně. Chtěl jsem tím říci, že tyto peníze jistě nebudou použity pro občany, například na šíření rychlejšího a pochopitelně levnějšího internetu. Zkuste si spočítat o kolik byste platili méně za připojení, kdyby na něj stát nějaké ty peníze dal.
Mimochodem tato daň není nic zas tak nového. Ve Francii již je a tvoří tři procenta, v Rakousku pak pět procent. Velká Británie oznamuje, že zavede digitální daně od roku dva tisíce dvacet, a to ve výši dvě procenta.
Je samozřejmé, že každý stát vycházel z jiných výpočtů a z jiných podkladů, takže proto jsou zde tak velké rozdíly. Firmy se tedy budou muset starat. Doufejme, že to nevyřeší šalamounsky a své služby nám nezpoplatní. Vůbec bych se tomu nedivil. Budeme doufat, že jim jejich příjmy postačí.
Lid obecný by jistě zajímalo, zda se budou počítat zvlášť příjmy za reklamy, nebo za prodej uživatelských dat. Ale domnívám se, že výsledek bude stejně upraven podle potřeby toho či onoho konkrétního platícího. Pokud jím nebude uživatel, budiž.
Znovu však varuji, že některé věci se vrátí jak bumerang a může to přinést spoustu problémů a potíží. Snad se v tomto směru mýlím. Jinak nám budiž samo nebe milostivo.