Tohle zvířátko má zhruba velikost kolem pětadvaceti centimetrů, je moc roztomilé a zároveň budí dojem pradávných tvorů, kteří obývali naši planetu před miliony lety. Přesto ho můžete mít doma jako mazlíčka a těšit se z jeho přítomnosti. O koho jde? Představíme vám axolotla mexického neboli vodního dráčka nebo také chodícího mloka, jehož chovatelů je v Čechách jen několik.
tmavý axolotl
Pokud chcete pořídit akvárium, ale přemýšlíte, jestli klasické rybičky nebo jiné jeho obyvatele, tento malý tvoreček vás jistě zaujme. Ačkoli se vyskytuje v mexických jezerech, v chovatelství jinde po světě dostává velkého zájmu. Velikost akvária pro axolotla je minimálně padesát litrů, s vodou o teplotě kolem patnácti stupňů celsia. Tato teplota je pro vodní dráčky hodně důležitá, protože v teplejších vodách jsou náchylní na nemoci a infekce. Chcete-li dráčky rozmnožit, v zimě by teplota vody neměla být vyšší než dvanáct stupňů. Také je dobré je chovat samostatně jako druh, protože s rybami nevychází zrovna v přátelském vztahu. Považuje je totiž za kořist, může je lovit a napadat. Naopak parmičky můžou axolotla ošklivě poranit, krunýřovec dráčka může i zabít.
Na dno akvária je vhodný písek, drobné kamínky nebo štěrk, ale s raději s oblými hranami. Dráček se rád schovává a je hravý, úkryty v podobě tunelů jistě ocení.
plovoucí axolotl
Rostliny s tužšími listy zútulní jeho životní prostředí. Axolotl mexický je masožravec, přestože by to do něj nikdo neřekl, jeho potravou jsou slimáci, ale i červy nebo žížaly, drobné rybky či mláďata myší. Aby chovatelé měli přehled, kolik toho který jedinec spořádá, doporučuje se krmit je pinzetou. Snášejí dobře i kousky libového masa.
Axolotl se v zajetí může dožít až 25 let věku. Je tedy dobré si předem promyslet, jestli takto dlouhodobou péči jeho majitel zvládne. Navíc patří mezi obojživelníky a kriticky ohrožené druhy. V Mexiku se dříve lovil pro maso, ke konzumaci, nyní je zákonem chráněný. Zvláštní je také jeho regenerace, schopnost obnovy ztracené části těla.