Komunitní zahrady, terasy, balkony nebo jen okenní parapet. Každé toto místo má potenciál se stát novým zdrojem čerstvé zeleniny nebo bylinek pro váš talíř. U vytváření svojí městské zahrádky si odpočinete od každodenního shonu a na konci čeká zasloužená odměna. A to vše i s minimálními náklady na čas nebo peníze. A jak tedy začít?
balkon rostliny
Pokud plánujete založit zahrádku v sebe v bytě, prvně chvíli pozorujte vybrané místo. Kam nejvíce svítí sluníčko nebo kde je naopak stín, kde prší, které místo je nejvíce trápeno větrem? To jsou důležité otázky pro pozdější rozhodování o umístění jednotlivých nádob s rostlinami. Pro slunečná místa vybíráme např. rajčata, papriky, lesní jahody nebo rozmarýn. Zato salátům, ředkvičkám nebo cuketám uděláte mnohem větší radost stínem.
Dalším kritériem je vhodný výběr nádob. Nemáte na rostlinky moc času nebo často odjíždíte i na pár dní? Zvolte samozavlažovací truhlíky, které se i v době vaší nepřítomnosti postarají o vaše rostlinky. Máte raději originální řešení s minimálními náklady? Přetvořte v květník jakoukoli starší nádobu od proutěného koše po starou konev nebo hrnec. V tomto případě volte rostliny podle objemu a hloubky jednotlivých nádob. Salátu stačí 15 zeminy, ale mrkvi nebo petrželi musíte dál alespoň třicet centimetrů hlubokou nádobu.
sadba rostlin lidé
Zvládli jste první dva kroky? Dobře. Přichází nejšpinavější a nejdůležitější práce zahradníka – výsadba. Mnoho rostlin je vhodné si předpěstovat v teple. Ty vyséváme např. do kelímků od jogurtu již od března. Ven sazeničky vysazujeme až zhruba v polovině května. Dříve hrozí, že nám rostlinky spálí noční mrazíky.
 
Způsobů k samozásobitelství je samozřejmě více. Nevěšte uši ani pokud nemáte čas či prostor vytvářet vlastní jedlou zahrádku. Ve většině větších měst již existují komunitní zahrady, KPZ centra nebo je tu vždy možnost oslovit své sousedy či spoluobčany, kteří svou zahrádku mají. KPZ čili komunitou podporované zemědělství je velmi zajímavý způsob, jak si zajistit pravidelný přísun regionálně pěstovaných sezónních plodin přímo pod nos. Centra fungují na principu finanční podpory blíže určeného zemědělce z okolí. Ten potom za předem stanovenou částku (většinou roční poplatek) pravidelně dodává členům komunity bedýnky naplněné čerstvými výpěstky.
 
Ať už si zvolíte kteroukoli variantu městského zahradničení, neprohloubíte. Estetický dojem z rostlin, obědy z čerstvých sezónních potravin jsou jen některé z mnoha benefitů. Šetrným uvažováním pomáháte nejen svému zdraví a peněžence, ale především podporujete lepší prostor pro život pro nás všechny.