Máte malý starší byt a v něm koupelnu bez oken? I přesto, že vaší koupelně okna chybí, musíte ji nějak efektivně vyvětrat. Jenže jak? Co pomůže? 

Máte koupelnu bez oken? Pořiďte si výkonný ventilátor a osvojte si i několik triků! 

Nejčastěji v malých bytech, garsonkách a také ve starších panelových domech se staršími koupelnovými jádry se nachází koupelny bez oken. Mít koupelnu bez oken je celkem problém, protože všichni víme, že právě v koupelnách se vyskytuje velká vlhkost a ta umí napáchat opravdu hodně škod. Pokud se nechcete potýkat s plísněmi a nechcete řešit neustále zatuchlý zápach věcí v koupelně, musíte zajistit to, aby byla i koupelna, ve které okna nejsou, dobře odvětrávaná. K tomu poslouží zejména výkonný ventilátor, který je nutné pouštět pravidelně. Ale naučte se také pár triků, které vám pomůžou odbourat přebytečnou vlhkost. 

nová koupelna

Vybírejte pečlivě 

Jestliže máte ještě staré koupelnové jádro, možná nemáte ventilátor žádný nebo hodně zastaralý. Ty obvykle nemají dostatečný výkon a tak vám s odvětráváním efektivně nepomohou. I když neplánujete celkovou rekonstrukci své koupelny, do nového ventilátoru rozhodně investujte. Je třeba vybrat takový, který má optimální výkon. Výkon by se pak měl odrážet od velikosti koupelny. A to není jen tak, větší prostory samozřejmě vyžadují i silnější ventilátory. Následně záleží i na tom, jak často budete ventilátor pouštět. Dají se však propojit s vypínačem, takže se vám ventilátor může automaticky spustit vždy, když v koupelně rozsvítíte. To ale nemusí každému vyhovovat. Ventilátory totiž nejsou zrovna tiché. Pokud tedy budete mít vypínač k ventilátoru zvlášť, dbejte na to, aby byl puštěn vždy, když se jdete koupat a pak ještě i několik minut poté. 

koupelna bez oken

Otevřené dveře a žádné mokré prádlo 

Pokud nejsou v koupelně okna, je třeba otevírat dveře. Jen tak zajistíte, že vlhkost bude proudit mimo koupelnu a vlastně tak budete i v podstatě větrat. Nikdy taky nevěšte do koupelny bez oken mokré prádlo, to totiž jen podporuje vznik plísní. I třeba ručníky se snažte sušit jinde nebo si dávejte pozor na to, zda je koupelna otevřená. 

Pak je dobré do koupelny umístit obyčejnou školní křídu. Ta totiž do sebe přebytečnou vlhkost alespoň trošku nasaje a vám to pomůže. Popřemýšlejte i o speciálním nátěru na zdi do koupelen. Jen tak zajistíte, aby vaše koupelna byla chráněná a možná vám ani nebude vadit, že v ní nemáte okna.