Zábradlí je dnes prakticky nedílnou součástí každého schodiště, balkónu či terasy. A z dobrého důvodu – značně zvyšuje bezpečnost těchto míst, nehledě na komfort, který přináší. Pokud tedy plánujeme stavbu či rekonstrukci, je dobré s tím počítat.

Otázkou však je, jaký typ vybrat. Na trhu najdeme nepřeberné množství modelů, a to jak co do tvarů, tak i do materiálů. Všechny samozřejmě splňují náležité bezpečnostní standardy, takže se můžeme naprosto volně rozhodnout.

schodiste1

Zatímco dříve bylo například nejoblíbenější dřevo, neboť bylo levné a snadno dostupné, dnes převažují jiné materiály, jako je kov či sklo. Ty totiž mají lepší vlastnosti a při správné péči déle vydrží.

Problémem však může být, zda se skutečně na dané místo hodí. Příkladem může být skleněné zábradlí. To si, jak již bylo řečeno, získává stále více příznivců. Ovšem, podobně jako všechny ostatní, ani ono se nehodí všude.

Tím prvním, co si musíme uvědomit, zvláště pokud jej chceme použít jako balkonové, je fakt, že je jím vidět oběma směry. Samozřejmě, je dobré mít výhled do okolí, avšak musíme zvážit, zda zároveň chceme, aby kolemjdoucí měli výhled k nám na balkón. U schodů zase narazíme na problém, že je jím vidět dolů. A to většině lidí nebude dělat příliš dobře.

eskalator4

Navíc, pokud máte dům ve starším stylu, pak zde ani nebude působit příliš dobře, nehledě na to, že ani památkáři by to nepovolili, pokud vaše nemovitost spadá pod památkovou zónu. Avšak to neznamená, že se nehodí nikam.

Například obchodní centra je využívají poměrně hojně, a s velkým úspěchem. Zde je naopak žádoucí, aby byl lidem umožněn co nejméně omezený výhled. Tak si totiž nejlépe všimnou všech obchodů, a půjdou se tam podívat.

Nakonec to samozřejmě závisí na nás. Je však dobré zvážit veškeré faktory, než se nakonec rozhodneme. Pokud bychom totiž zvolili špatně, mohli bychom pak zbytečně litovat.