S podnikatelskou činností často souvisí placení daní, kdy musíme státu odvádět jistou část příjmu. Udává nám to zákon, před kterým nikdo jen tak neuteče.

Daně ze strany podnikatelů

Zákonná povinnost

Podnikatelská činnost nám umožnuje větší volnost a také, že jednoho dne budeme mít firmu, která bude vydělávat hezké peníze a my se na jejím chodu nebudeme muset tolik podílet, takže budeme mít hezký příjem a zároveň dostatek času. Na druhou stranu si musíme uvědomit, že je to také velká starost a začátky dají většině lidí pořádně zabrat, protože je to něco nového a zároveň děláme sami na sebe, kdy nás nepodrží v ničem zaměstnavatel.

výpočet kalkulačkou

Jednou z povinností je rozhodně platit daně, což neplatí sice u všech. Musíme totiž brát v ohled druh příjmu a jeho výši, kdy například do určité částky se daně platit nemusí. Ovšem vždy musíme podat daňové přiznání, které musíme vypsat podle pravdy a odvést danou částku. Jinak nám hrozí různé problémy, které rozhodně nejsou příjemné a nevyhnou se bez pokuty, kdy musíte neodvedenou sumu zaplatit, a ještě přibude pokuta. A proto i dávejte na placení daní pozor.

Kontrola plátců

Pokud se chystáme spolupracovat s nějakým pro nás novým podnikatelem či firmou, tak je dobré znát s kým máme tu čest, abychom se vyhnuli případným problémům. Hrozí tu totiž problém v tom, že my našemu dodavateli a je jedno, jestli si od něj koupíme zboží či služby řádně zaplatíme. V tom není nic špatného, ale pak hrozí, že firma za naši platbu neodvede daň, kdy nastává malér. Stáváme se totiž ručitelem za tuto neodvedenou částku.

svírání peněženky

My o tom třeba vůbec nevíme, ale porušujeme takto zákon, což mnohdy nezůstane jen tak a my musíme celou situaci řešit. Abychom se tomu vyhnuli, tak je nejlepší nakouknout do seznamu spolehlivosti plátce DPH. Takto se o společnosti či podnikateli snadno dozvíme, jestli řádně platí daně. Těchto seznamů je mnohem více, kdy si například můžeme zkontrolovat, jestli není daná firma v insolvenci či nemá jiné problémy. Rejstříky jsou opravdu užitečnou věcí, které nás mohou zachránit.