Děti se k internetu obvykle dostávají už v předškolním věku. Nemusí to být nutně na tabletu, či mobilu. Chytré televize většinou využívají připojení k internetu, kde se dítě může dívat na Netflix, či třeba Youtube. Některé děti pak na internetu stahují hry, z nichž některé jsou v online formě, a setkávají se zde s jinými hráči. Ačkoliv spousta rodičů internet u svých dětí do jisté doby bojkotuje, s příchodem do školy se vše mění, a děti už internet potřebují. Zde však dětem hrozí nebezpečí, a to mnoha způsoby.

miminko s laptopem

Necenzurovaný obsah

Na internetu se vyskytuje nejrůznější obsah, který je dětem mnohdy nevhodný, avšak často na něj narazí. Mohou to být různé erotické hry, nevhodné články, odkazy na pornografické stránky, a mnohé další. Jediným způsobem, jak toto regulovat, je nastavení rodičovské kontroly do přístroje, který vaše dítě užívá. V určitém věku však už bude vědět, jak tento systém obejít, často z důvodu, že rodiče volí příliš jednoduchá hesla.

Sdílení

Další formou nebezpečí jsou pro dítě sociální sítě, na kterých sdílí své fotografie, a osobní údaje. Ačkoliv je většina sociálních sítí povolena od 13, někdy až od 15 let, není vůbec těžké toto pravidlo obejít. Kdokoliv pak snadno zjistí, kde se ono dítě pohybuje, co jej zajímá, třeba i to, kde bydlí, a kam chodí do školy. Takoví lidé jsou pak schopni dítě někde přepadnout, a unést. V lehčí, avšak stejně nepříjemné formě pak zneužít jeho fotografie.

dítě s mobilem

Cizí lidé

Na internetu se dítě snadno seznámí s cizím člověkem, který se může vydávat za vrstevníka, či rodiče jeho přátel. Takový člověk nejprve působí důvěryhodně, časem zjistí o dítěti různé informace, které využije proti němu, a přinutí jej posílat různé intimní fotografie, videa, nebo se s osobou setkat. 

Kyberšikana

Šikana není pouze v běžném prostředí, ale i na internetu. Dítě se tak snadno stane obětí kyberšikany, kdy se mu lidé veřejně, a mnohdy anonymně vysmívají, posílají jeho nevhodné fotografie, a píší o něm nehezké věci. Dítě se pak bojí svěřit rodičům, a může upadnout do depresí, nebo si sáhnout na život.