Přeprava ovoce a zeleniny a ovocných či zeleninových šťáv na dlouhé vzdálenosti vyžaduje speciální přepravní podmínky a pochopitelně také nádoby. Kdybyste chtěli přepravit dvacet litrů pasírovaných rajčat na vzdálenost pěti kilometrů, např. z jedné vesnice do druhé, postačí vám dva plastové kbelíky s víkem, které postavíte na zadní sedadlo vašeho vozu, řádně je zafixujete proti pohybu a můžete se vydat na cestu.

modely palet

Jenže jak to udělat, když produkujete na farmě stovky hektolitrů podobných tekutin a chcete je transportovat na dlouhé vzdálenosti tisíců kilometrů? K tomu jsou již zapotřebí například IBC kontejnery, zhotovené ze zdravotně nezávadných plastických hmot. Kontejnery musí být velmi pevné a robustní a odolávat vysokému tlaku tekutin po dobu dlouhodobého transportu. Kontejnery se také stohují na sebe, takže v jednom kontejnerovém sloupci může být až pět tun nákladu.

dřevěná paleta

Transport takového zboží je pro laickou osobu nepředstavitelný a možná vás ještě více udiví, pokud si uvědomíte, že pod pětitunovou zátěž se podkládá plastová paleta pod IBC kontejner. Paleta z plastu? Nezdá se vám to až příliš přitažené za vlasy? Nebyla by snad lepší paleta klasická ze dřeva? Nebyla.

Plastové palety mají více než dvojnásobnou nosnost ve srovnání i s těmi nejodolnějšími paletami ze dřeva. Dřevěná paleta se také ráda v průběhu přepravy poškodí, např. nasákne vlhkostí a vodou, začne hnít a plesnivět, praskat a odlupovat se a během krátké doby tak může ztratit na svých mechanických vlastnostech a bude nutné ji zlikvidovat.

S těmi plastovými je to jiná písnička. Plastová paleta se snadno udržuje v čistotě, neplesniví ani neshnije, můžete ji vystavit i extrémním teplotám a bude vám sloužit delší čas bez sebemenšího problému. Můžete ji využít nejen pro přepravu IBC kontejnerů, ale i pro další situace v oboru logistiky, které se zabývají přepravou zboží jakéhokoli typu.