Pokud se zaměříme na domácnosti, tak zajisté každý má doma něco, má společného s elektřinou. Dá se říci, že většina elektrospotřebičů má svoji omezenou životnost a tudíž vzniká otázka, co s ním, když jednou doslouží. Nejlepší je odvézt zařízení na místo zpětného odběru, který je v rámci sběrného dvora snad v každé obci. Nicméně se může stát, že zde na to nejsou zařízeni a poté je otázkou co dál? Pak už je jen jediná možnost obrátit se na příslušnou prodejnu, která by měla spotřebič bez problémů odebrat.
Nyní platí pro zpětný odběr elektroodpadu nové rozdělení, a to je rozvrženo v šesti kategoriích.

zářivka

  1. Výrobky, které mají spojitost s tepelnou výměnou, jako je lednice, čerpadla, mrazáky nebo klimatizace a další.
  2. Televize, obrazovky, monitory atd.
  3. Různé světelné zdroje. I když jsou označeny jako úsporné a neobsahují žádné jedovaté látky, je lepší je odnést na toto místo.
  4. Velké spotřebiče – sem se budou řadit všechny, které budou měřit přes 50 cm, pračky, myčky, sušičky a další.
  5. Malá elektrozažízení – vysavače, vysoušeče, mikrovlnné trouby atd.
  6. Malá zařízení informačních technologií, opět budou omezena délkou a to do 50 cm. Patří sem tiskárny, telefony, skenery a další.

Otázkou je, zdali toto rozdělení má pro občana nějaký význam, ale s tím se spotřebitel rozhodně trápit nemusí.

zářivky

Nákup nového zboží

Většinou to funguje i tak, že na prodejně se dá měnit kus za kus. Koupíme novou pračku a starou jim sem odvezeme. Pokud nám dosloužily zářivky a jdeme si zakoupit nové, neexistuje, aby je prodejce neodebral, je to jeho povinnost. To samé platí i pro e-shopy, které jsou povinni také tento odpad odvézt, ale je nutné se s nimi domluvit. Poté se to nesmíme snažit vnutit dopravci, který nám přivezl nové, jelikož ten s odvozem nemá nic společného. Bohužel problém je, že ani samotní provozovatelé nevědí, co je jejich povinností, což není problém si ověřit na stránkách Inspekce životního prostředí, kde jim hrozí poměrně vysoké pokuty. Někde se na světelné zdroje nachází přímo kontejnery, tak jak jsme zvyklí u plastů, papírů a skla. Poté je tato cesta jednodušší, než se dohadovat.

4/5 - (4 votes)