Současné čipy mají podobu kapsle o velikosti něco málo přes 1 cm. Implantují se pod kůži do hřbetu ruky mezi palec a ukazováček pomocí velké jehly. Posléze probíhá zhruba dva týdny hojení, aby implantát obrostl tkání a pod kůží se nehýbal. Čipy fungují na stejném principu jako přístupové a bezkontaktní karty. Můžete s ním tedy platit nebo otevírat dveře. V zahraničí už zaměstnavatelé nabízejí svým zaměstnanců dobrovolnou implantaci čipu, který mohou použít na otevírání dveří nebo si pomocí něj mohou zaplatit firemní občerstvení. Množství karet a přístupových žetonů neustále narůstá a čipování lidí může být běžnou součástí budoucnosti.
 Rozvoj technologií
Prozatím se pro většinu z nás jedná o zbytečnost a zdá se, že společnost na tento krok ještě není připravená. Implantace vyvolává otázky ohledně zdraví, soukromí a etiky. Jako veliký problém se jeví strach lidí nechat si vpravit cizí předmět do svého těla. Mít náramek, ve kterém je nosič informací zabudovaný, je něco jiného, protože ho můžeme kdykoliv odložit. Odpůrců technologického pokroku a vpravování cizích předmětů do těla existuje stále dost a ohánějí se tvrzením, že jsou lidské bytosti, ne zvířata, a že nechtějí mít pocit (ať už domnělý, či oprávněný), že jsou sledováni. Chtějí nám propagátoři technologií život skutečně usnadnit nebo nás chtějí sledovat, podobně jako sleduje facebook naše chování na internetu?
 Platební karty
Jakmile se čipování stane standardem, nečipovaní lidé budou vytlačeni na okraj společnosti. Technologie mohou postupovat až tak daleko, že v budoucnu bude mít každý pod kůží implantát, který bude nahrazovat občanský průkaz, řidičský průkaz, otisky prstů, zdravotní dokumentaci a informace o trestní minulosti. Pro stát by to znamenalo jednoduchou identifikaci osob a jejich sledování. Tato transparentnost může v důsledku vést ke svobodnější a bezpečnější společnosti. Na druhou stranu nesmíme zapomínat, že každá technologická vymoženost se dá zneužít a možnost neomezené kontroly státu může vést ke společnosti s totalitními prvky. Je tedy zavádění technologických pomůcek do těla přirozenou evolucí nebo se máme obávat o naši svobodu a bezpečí?